O VÝSTAVĚ

Výstava Cosmos Discovery mapuje vývoj pilotovaných kosmických letů od počátků až do současnosti. Obsahuje přes 200 originálních exponátů z USA i Sovětského svazu, reálné modely raket a raketoplánů, a také unikátní dobové dokumenty.

Návštěvníci na výstavě uvidí ruský Sputnik, Lajku i Gagarina. Nechybí americký lunární program Apollo ani ruský Lunochod. Je zde obrovský model americké rakety Saturn, část řídícího střediska v Houstonu a také originál ruské lodi Sojuz.

Pestrá je i přehlídka kosmických skafandrů. Největší pozornost upoutají originální exponáty z kosmických letů. Odborníci ocení originální část motoru F1 z americké rakety Saturn 5, která vynesla loď Apollo na Měsíc. Díky výstavě Cosmos Discovery tento motor poprvé opustil hranice USA. Nejnovějším exponátem výstavy je průchozí model ruské orbitální stanice MIR, ve kterém je opticky navozena atmosféra stavu bez tíže.

3NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH EXPONÁTŮ

  1. Průchozí model orbitální stanice MIRJedinečný autentický zážitek pro každého návštěvníka, který vstoupí na palubu orbitální stanice Mir a prohlédne si část jejího obytného modulu včetně vnitřního vybavení. Díky optickému klamu navozen stav bez tíže, při kterém je zhoršena prostorová orientace.

  2. Originální tryska motoru F1Tato tryska odpadla po startu z rakety Saturn V, která nesla posádku mise Apollo k Měsíci. Tryska dopadla na dno Atlantického oceánu, odkud byla po několika letech vyzdvihnuta. Díky výstavě Cosmos Discovery poprvé opustila hranice USA. Jedinečná slitina materiálů, které vydrží žár motoru, při kterém se taví železo, je dodnes součástí utajovaného technologického know how NASA a vlády USA.

  3. Výsadkový modul Apollo 111:1 model včetně vnitřního vybavení překvapí návštěvníky svojí křehkostí i malou velikostí. Hrdiny misí Apollo dělilo od kosmického prostoru jen několik centimetrů kovové slitiny a měli k dispozici počítače o výkonu dnešních kalkulaček. Přesto se jim podařilo přistát na Měsíci a splnit zde náročné výzkumné úkoly, a především se v pořádku vrátit zpět na Zemi.

POPRVÉ V ČESKÉ REPUBLICE

Světová výstava Cosmos Discovery vznikla v roce 2016 a svoji premiéru měla v Bratislavě. Poté cestovala do Lisabonu a následoval Řím. Ve své rozšířené podobě se představí na 40. výročí letu prvního československého kosmonauta do vesmíru na Výstavišti v Brně.

POPRVÉ

POPRVÉ

NEJVĚTŠÍ VÝSTAVA O KOSMONAUTICE

Cosmos Discovery je svým rozsahem a počtem originálních exponátů, které se vrátily z vesmíru, i reálných modelů největší evropskou výstavou na téma pilotované lety do vesmíru.

NEJVĚTŠÍ

NEJVĚTŠÍ

ORIGINÁLNÍ EXPONÁTY

Na výstavě Cosmos Discovery návštěvníci uvidí desítky originálních exponátů, které byly ve vesmíru. Ať už se jedná o drobné věci jako je kosmická strava, hodinky nebo fotoaparáty, kterými kosmonauti fotili povrch měsíce, až po originální trysku motoru F1, keramické dlaždice raketoplánu nebo kola a trysku raketoplánu, až po soubor kosmických skafandrů. Všechny tyto exponáty se vrátily ze svých kosmických misí a i když některé z nich musely být vyloveny ze dna oceánu, jsou nyní na jedinečné výstavě v Brně.

ORIGINÁLNÍ

ORIGINÁLNÍ

ČESKÁ STOPA

Právě před 40. lety startoval první neamerická a neruský kosmonaut. Byl to Vladimír Remek z tehdejšího Československa. Tím se však podíl české vědy a průmyslu na kosmickém vývoji nezastavil a výstava tak mapuje Českou stopu od prvního kosmonauta, až po současné vyspělé technologie, které dodávají na kosmická plavidla právě České firmy.

ČESKÁ STOPA

ČESKÁ STOPA
Přejít do fotogalerie Více zajímavostí
×

Dětská zábavně-poučná stezka s Rakeťákem, provede Vaše děti výstavou. Na jejím konci čeká dítka odměna!